Hopp til hovedinnhold

Uppgradering till Primus 10

Hur går utrullningen till? När ska museets databas uppgraderas till ny Primus-version? Vad innebär det, och hur kan du förbereda dig?

Vad är Primus 10?

Primus 10 är en ny, modern molnlösning för samlingsförvaltning, som ersätter Primus Win/Web. Primus 10 kommer så småningom att täcka all funktionalitet i Primus Win/Web, och kommer dessutom att ha förbättrad funktionalitet, datakvalitet, säkerhet och användarupplevelse.

När kan vårt museum börja använda Primus 10?

Vi vet att många nu väntar på att uppgradera sin samlingsdatabas till Primus 10 och att museerna behöver veta när de kan få uppgraderingen. I den här informationen svarar vi så noggrant som vi kan för närvarande.

Du hittar också viktig information om vad du kan förvänta dig i uppgraderingsprocessen och hur vi nu intensifierar utrullningen för att säkerställa snabbast möjliga övergång till Primus 10 för museerna.

Etapper för uppgradering under 2026

Flera museer har redan fått tillgång till den nya Primus-versionen, men många återstår. Därför arbetar vi nu för att intensifiera utrullningen med målet att få de flesta databaser över till Primus 10 under 2026. Detta gör vi bland annat genom etappbaserad utrullning. Vad innebär det?

De databaser som återstår delas in i fem etapper för uppgradering i turordning. I varje etapp genomförs uppgraderingen parallellt och strukturerat för flera museer samtidigt.

Start för etapp 1: februari 2026.

Museerna i etapp 1 har redan kontaktats av KulturIT eller kommer att kontaktas under december 2025.

Övriga museer får information om vilken etapp de tillhör efter årsskiftet 2026. Etapptillhörigheten ger en indikation på när ditt museum kan förvänta sig uppgraderingen.

Vi prioriterar utrullning: Vad innebär det?

För att säkerställa att alla museer snabbare kommer över till den nya Primus-versionen kommer vi under 2026 att prioritera utrullning framför ytterligare utveckling av funktionalitet – tills alla databaser är uppgraderade.

Med en snabbare utrullning når vi snabbare en situation där vi kan leverera ännu bättre kvalitet i Primus 10, vilket gynnar alla museer. Denna prioritering ger också större förutsägbarhet i tidsplaneringen av uppgradering för varje databas.

Under 2026 kommer vi främst att använda utvecklingskapacitet för att höja kvaliteten på befintlig funktionalitet i lösningen.

Hur hanteras utvecklingsönskemål?
Erfarenhetsmässigt kan vissa museer ha synpunkter på ändringar och vidareutveckling vid uppgradering. Vi gör det möjligt att sådana skicka in sådana förslag. Museets Primus-kontaktperson får information om hur det ska gå till.

Eftersom vi nu prioriterar resurser strikt kommer vi inte att ha kapacitet att besvara förslag löpande. Vi försäkrar dock att alla förslag kommer att beaktas och inkluderas i underlaget för prioritering av vidare utveckling efter avslutad utrullning.

Uppgradering i en etapp - steg för steg

I en etapp uppgraderas många databaser parallellt, och uppgraderingsdagar och uppstartsmöten organiseras gemensamt för flera museer.

  1. KulturIT kontaktar museet om beräknad uppgraderingstidpunkt, senast en månad före aktuellt datum.
  2. Kopiering och testning: innan vi startar en ny uppgraderingsetapp tar vi en kopia av alla databaser för museerna i etappen. Data testas därefter av KulturIT.
  3. Uppgraderingsdatum fastställs: när testningen är färdig sätts datum för uppgradering. Vi uppgraderar flera museer samma dag.
  4. UPPGRADERING: den aktuella dagen blir det driftstopp och databasen är otillgänglig för användare.
  5. Uppstartsmöte: efter uppgraderingen hålls ett gemensamt uppstartsmöte för alla museer med samma uppgraderingsdatum. Mötet är förbehållet Primus-administratörer vid dessa museer.

Information till Primus-administratörer

I uppgraderingsprocessen ska kommunikationen med oss på KulturIT i huvudsak ske via en utpekad kontaktperson vid museet. Detta är oftast en Primus-administratör. Kontaktpersonen och övriga Primus-administratörer spelar en viktig roll vid övergången till Primus 10 för museet.

ANSVARSOMRÅDEN - KONTAKTPERSON:

  • Före planerad uppgradering: har alla användare tillgång till eKultur Akademi, där e-utbildningskursen om Primus 10 finns? Skicka lista över användare som saknar Akademi-tillgång till support@kulturit.org.
  • Kommunikation mellan museet och KulturIT sker i huvudsak via dig under hela processen fram till uppgraderingen. Vi på KulturIT vägleder dig i detta.
  • Huvudansvar för intern utbildning: eftersom många museer ska uppgraderas kan KulturIT inte prioritera utbildning av varje enskilt museum. Du har därför huvudansvaret för att användarna vid ditt museum får den utbildning de behöver. Detta innebär att genomföra e-utbildningskursen Introduktion till Primus 10 i eKultur Akademi, ge intern hjälp så gott du kan och vidarebefordra information om kurser och relevanta utbildningserbjudanden från KulturIT.
  • Deltagande i gemensamt uppstartsmöte: uppstartsmötet efter uppgraderingen är förbehållet kontaktpersoner och administratörer vid museet. Detta för att mötet är gemensamt för flera museer och dialogen blir bättre när mötet inte är för stort.

ANSVARSOMRÅDEN - ALLA ADMINISTRATÖRER:

  • Inför uppgradering: vi uppmanar alla administratörer att sätta sig in i e-utbildningsmaterialet i eKultur Akademi före uppgraderingen och använda det aktivt under den första perioden för att säkerställa att alla på museet kommer igång med Primus 10.
  • Uppgifter efter uppgradering: innan alla användare vid museet kan börja använda Primus 10 måste vissa administrativa uppgifter genomföras. Administratörer/kontaktperson får detaljerad information om detta i god tid före uppgraderingen. Som administratör bör du förbereda dig på att avsätta tid för dessa uppgifter efter uppgraderingen.

Vad kan museet förventa sig av övergången?

Ett lyft från tidigare Primus-versioner

Förutom att ge ett nytt och moderniserat arbetsverktyg är den nya Primus-versionen utvecklad för att ge betydligt bättre datakvalitet i samlingarna. Detta kan också ge möjlighet till förnyelse av struktur och rutiner för samlingsförvaltning.

Primus 10 är större och har fler komponenter än tidigare versioner. Dessutom innehåller lösningen relativt stora förändringar och förbättringar, bland annat genom att flera registreringselement har ändrats från fritext till listvärden.

Detta är viktigt för att stärka datakvaliteten. Förändringarna ger bättre sökbarhet och möjliggör en mer konsekvent samlingsstruktur samt ett starkare underlag för analys och automatisering.

En möjlighet att städa

Det är inget krav att museet städar i Primus-databasen före övergången till den nya versionen, men det kan vara både nyttigt och värdefullt. Det kan dessutom effektivisera uppgraderingsprocessen.

Om museet vet att datakvaliteten är låg kommer det att se bättre ut i Primus 10 om man städar i förväg. Självklart går det även att städa i data efter övergången.

Fältinformation

Vissa fält som inte var obligatoriska att fylla i i Primus 7.5 kan vara obligatoriska i Primus 10. I Primus Win/Web kan också egna rutiner ha etablerats på en organisation, vilket kräver anpassningar till Primus 10. Detta kan gälla ortsposter eller olika fältinformation, som till exempel registreringsnivå.

Om museet har en praxis för att göra många manuella ändringar eller använder fält på anpassade sätt kan detta kräva vissa anpassningar från KulturIT:s sida. Ju mindre sådan praxis, desto enklare är uppgraderingen.

Ett exempel är ortsposter. Olika eller saknade uppgifter om orter i Primus Win/Web kan komplicera "översättningen" av data till hierarkiet i Primus 10. Detta kan till exempel gälla fall där gatuadress är ifylld men där angivelse av län och kommun saknas.

Om du vet att detta gäller ditt museum kan det vara tidsbesparande att göra en grov städning i förväg. Då kommer presentationen av orter att bli bättre i Primus 10.

Kurser och utbildning

Kurser

KulturIT håller grundkurser och administratörskurser för Primus 10. För att ge dig en bra översikt har vi samlat all information om Primus-kurser på en egen sida.

E-utbildning om Primus 10
I eKultur Akademi hittar du e-utbildningsresurser inom flera områden i Primus 10. Här finns bland annat en introduktionskurs som alla användare bör gå igenom före uppgraderingen.

Hur använder jag eKultur Akademi?
Logga in i eKulturportalen med din jobb-epostadress.

Om du redan har tillgång till eKultur Akademi hittar du ingången via applikationsväljaren (se bild). Om du inte hittar ingången till Akademi, meddela support@kulturit.org att du önskar tillgång, så ordnar vi detta snabbt.

Varför Primus 10?

Primus 10 är en betydligt förbättrad version jämfört med tidigare Primus-versioner. En uppgradering ger flera fördelar, bland annat genom att lösningen underlättar för bättre datakvalitet och struktur i samlingsförvaltningen.

Primus 10 kombinerar kvaliteterna och funktionerna från Win och Web i ett gränssnitt och har dessutom en rad nya och viktiga verktyg. Detta inkluderar förbättrad sökning, rapporter och ett nytt användargränssnitt för mer effektiv katalogisering.

Med den nya Primus-versionen är lösningen också uppgraderad till modernare teknologi- och designstandarder.

Läs också: